Hakkımızda

Bu site Türk Kaplıca Tıbbı ve Balneoloji Derneği’nin resmi web sitesidir.

Türkiye Termal SPA Sağlık Rehberi adlı kitabımızın yazım sürecinde , hazırladığımız kitapla paralel bir web sitesi kurmanın, tesislerin ayrıntılı tanıtımının yapılabilmesi, daha fazla kitleye ulaşılabilmesi ve daha önemlisi tüm dünyaya açık bir bilgi kaynağı oluşturulması açısından çok yararlı olacağı düşüncesiyle www.termalspasaglik.com adlı sitemizi oluşturmaya karar verdik.

Web sitesinin oldukça ilgi görmesi , Türkiye’nin her yöresinden ve dünyadan izleyicilerinin olması ve bu ilginin giderek artması nedeniyle, sitenin Türk Kaplıca Tıbbı ve Balneoloji Derneği Bünyesinde etkinliğini sürdürmesinin daha yararlı olacağına karar verdik.

Amacımız,
• Kaplıca tıbbı , talassoterapi, SPA, wellness ile ilgili güncel, bilimsel ve güvenilir bilgilere yer vermek,
• Nitelikli tesislerimizin en iyi şekilde tanıtımını gerçekleştirmek, ve tesislerle ilgili güncel ve güvenilir bilgilere yer vermek
• Bizimle iletişim kurmak isteyen tesis sahip ve yöneticileri, yatırımcılar ve kişilerle doğrudan iletişim kurmak
• Dileyen tesislerimize, özellikle balneolojik kaynakları, tesis tipleri ve donanımları ve tedavi programları üzerine danışmanlık vermek
• Dileyen kişilere ise sağlıklı yaşam ve wellness konularında yardımcı olmak, varsa sağlık sorunları konusunda yol göstermek ve sorunlarının çözümüne katkıda bulunmak ve uygun kaplıca, talasso ve spa tesislerine başvurmaları için yol göstermektir.

 


Prof. Dr. M. Zeki KARAGÜLLE

Prof. Dr. M. Zeki KARAGÜLLE

İstanbul Tıp Fakültesi’ni 1977 yılında bitirdi. İstanbul Eminönü ilçesinde Hükümet Tabipliği yaptı. 1979’da İstanbul Tıp Fakültesi Tıbbi Ekoloji ve Hidroklimatoloji Kürsüsü’ne uzmanlık eğitimine başladı, 1983’te uzman oldu. Uzmanlık aldığı Tıbbi Ekoloji ve Hidroklimatoloji Anabilim Dalı’nda 1987’de Doçent, 1995’te Profesör oldu. 1999-2008 yıllarında aynı Anabilim Dalı Başkanlığı görevini yürüttü. Halen aynı anabilim dalında öğretim üyesi Prof. Karagülle, burada verilen mezuniyet öncesi tıp eğitimi, mezuniyet sonrası Tıbbi Ekoloji ve Hidroklimatoloji uzmanlık eğitimi ve İstanbul Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsünde Tıbbi Ekoloji ve Hidroklimatoloji alanında Yüksek Lisans ve Doktora programlarında eğitici ve danışman öğretim üyesi olarak görevini sürdürmektedir.

Ülkemiz ve dünyada Termal (Kaplıca) ve Ekolojik (Doğal) Tıp ve tedavileri, termal sular ve şişelenmiş mineralli sular, Talassoterapi, ve SPA ve wellness alanlarında tanımış bir otorite olan Prof. Karagülle, halen Türk Kaplıca Tıbbı ve Balneoloji Derneği, Kaplıca, Talasso ve Kür Merkezleri Derneği ve Uluslararası Tıbbi Hidroloji ve Klimatoloji Derneği Başkanlığı görevlerini yürütmektedir. Ayrıca, Avrupa Kaplıcalar Birliği Genel Yönetim Kurulu Üyesi ve Tıp Komisyonu Başkanıdır.

Prof. Karagülle 30 yılı bulan akademik çalışma hayatında termal ve mineralli suların, tıbbi çamurlar, iklimsel unsurlar ve diğer doğal unsurların yanında doğal ve geleneksel yöntemlerin ve Türk hamamının gerek başta romatizmal hastalıklar olmak üzere çeşitli hastalıkların tedavisinde, gerekse wellness kapsamında ve sağlığı koruyucu ve güçlendirici yönde kullanımı ve yöntemleri üzerinde araştırmalar yapmış ve bilimsel çalışmalar yürütmüştür. Bu çalışmalarının sonuçlarını 200’ün üzerinde rapor, bildiri, derleme ve makale olarak ulusal ve uluslararası dergilerde yayınlamış olan Karagülle, ayrıca “Kaplıca Tıbbı ve Türkiye Kaplıca Rehberi”, “Türkiye Kaplıca ve Talasso Merkezleri Rehberi”, “Balneoloji ve Kaplıca Tıbbı”, “Doğal Mineralli Sular ve İnsan Sağlığı”, “Şişelenmiş Sular ve Sağlık” isimli kitapların da editörü ve yazarıdır.

Prof Karagülle, Türk Kaplıca Tıbbı ve Balneoloji Kongreleri, Uluslararası Tıbbi Hidroloji ve Klimatoloji Derneği Kongreleri, Uluslararası Sağlık Turizmi Kongreleri ve Macar ve Alman dernekleri ile karşılıklı balneoloji kongreleri organize etmiş ve etmektedir. Ayrıca, Termal Tıp, Hidroklimatoloji ve Balneoloji, Sağlık Turizmi ve Spa ve Wellness konularında ulusal ve uluslararası bir dizi sempozyumlar, paneller, kurslar ve atölye çalışmaları düzenlemiş ve benzeri birçok toplantıya konuşmacı olarak katılmıştır.

Prof. Karagülle’nin Termal tıp ve kaplıcalar üzerindeki başlıca çalışmaları İstanbul Tuzla, İzmir Çeşme, Altınyunus, Sheraton ve Balçova, Sivas Kangal Balıklı Kaplıca, Balıkesir Gönen, Asya-Pamukçu, Denizli Karahayıt Herakles ve Richmond, Aydın Davutlar Naturmed ve Antakya Otoman Palace gibi kaplıca/termal tesislerinin kurulması veya kalite standartları geliştirilmesi veya tedavi programları üzerine öneri ve görüşler geliştirilmesi sayılabilir. Ayrıca, bu tesislerdeki kaplıca kür ve tedavilerinin etkinlik ve yararlılıkları üzerine klinik araştırmalar gerçekleştirmiştir. Prof. Karagülle talassoterapi alanında Antalya Lara Barut, Belek Pine Beach Aydın Didim Caprice Palace ve İzmir Çeşme, Altınyunus ve Sheraton talasoterapi tesislerinin kurulması veya kalite standartlarının geliştirilmesi veya tedavi programlarının oluşturulması çalışmalarını yürütmüştür. Avrupa Kaplıcalar Birliği çalışmaları çerçevesinde Antalya Belek Ela Quality Resort, Cornelia Diamaond ve Lara Deiphine Palace spa ve wellness tesislerinin kalite standartları geliştirilmesinde danışmanlık yapmıştır. Ayrıca Sağlık Bakanlığı’nın Kaplıcalar ve Mineralli Sularla ilgili yasal düzenlemeler çalışmalarında görev alarak, Kaplıcalar Yönetmeliği ve Şişelenmiş Sular Mineralli Sular Yönetmeliği’nin hazırlanmasına aktif olarak katılmıştır. Halen, Sağlık Bakanlığı’nda “Kaplıcalar Yönetmeliği”ne göre oluşturulan Tıbbi Değerlendirme Kurulu Üyesi’dir. Prof. Karagülle son yıllarda Sağlık Turizmi üzerinde odaklanmış ve Türkiye’de termal, SPA ve Talassoterapi yöntem ve olanakların sağlık turizmi kapsamında değerlendirilmesi üzerinde çalışmalarını yoğunlaştırmıştır. Halen, Kültür ve Turizm Bakanlığı bünyesinde oluşturulan Türkiye Sağlık Turizmi Platfromu üyesidir.

Evli ve üç çocuk babası olan Prof. Karagülle, İngilizce ve Almanca bilmektedir.

Türk Kaplıca Tıbbı ve Balneoloji Derneği Başkanı Prof. Dr. M. Zeki KARAGÜLLE

Adres
İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi
Tıbbi Ekoloji ve Hidroklimatoloji Anabilim Dalı Başkanı

Millet Cad. 126 34093 İstanbul
Tel: +90 212 635 12 01 +90 532 477 69 65
Faks: +90 212 531 89 04
Email: mzkaragulle@tnn.net
Web: www.istanbul.edu.tr
Web: www.spa-turkey.com
Web: www.ismh-direct.net


Dr.Mahmut Bülent Doğan

Dr. Mahmut Bülent DOĞAN

Ege Üniversitesi, Ege Tıp Fakültesi’ni 1983 yılında bitirdi.

1983-1987 yılları arasında, İnebolu Sağlık Ocağı’nda zorunlu hizmetini, Ağrı / Doğubeyazıt İlçesi’nde, askerlik görevini yaptı.

1990-2008 yılları arasında, Enka Spor Kulübü’nde, İşyeri ve spor hekimi olarak görev yaptı. Çok sayıda ulusal ve uluslararası spor etkinliğinde görev aldı.

1995-2010 yıları arasında Polo Giyim Sanayi’nde işyeri hekimi olarak çalıştı.

1987 ile 2009 yılları arasında önce İstanbul Büyük Şehir Belediyesi bünyesinde, Hızır Acil Servis’ de 1994 yılından sonra ise, İl Sağlık Müdürlüğü’ne bağlı 112 Acil yardım ve Kurtarma hizmetleri’nde acil hekimi ve yönetici olarak, görev yaptı. 2009 yılında kamudaki görevinden emekli oldu.

1995-2000 yılları arasında İstanbul Tıp Fakültesi’nde ‘Tıbbi Ekoloji ve Hidroklimatoloji Anabilim Dalı’nda doktora eğitimini tamamladı.

Tez çalışmasında Türkiye’deki ruhsatlı kaplıcaların balneolojik değerlendirmesini yaptı ve tez danışmanı Prof. Dr. M. Zeki KARAGÜLLLE’ ile yayına hazırladıkları “Kaplıca Tıbbı ve Türkiye Kaplıca Rehberi”’ adlı kitap, 2002 yılında Nobel Tıp Kitapevi tarafından yayımlandı.

2005 yılında Prof. Dr. M. Zeki KARAGÜLLE ile birlikte hazırladıkları ‘’Türkiye Kaplıca ve Talasso Terapi Rehberi’’ adlı kitapları aynı yayınevi tarafından yayımlandı.

İlk kitapta 30 olan kaplıca tesisi sayısı bu kitapla 120’ye ulaşmıştı. Bu işletmelerin 73’ünü yerinde ziyaret ederek gerekli bilgileri topladı.

İkinci kitabın basıldığı 2005 yılında 70 civarında olan Sağlık Bakanlığı’ndan ruhsatlı işletme sayısı, geçen 5 yıl içinde 150’lere ulaştı.

2010 yılında, yeni tesisleri incelemek, kitaplarının kapsamını genişletip, güncellemek amacıyla tekrar küçük bir Türkiye turu gerçekleştirdi. Şimdiye kadar toplam 24 ilde 128’in üzerinde kaplıca işletmesini yerlerinde inceleyerek gerekli bilgileri derledi.

Dr. Mahmut Bülent DOĞAN, 2020 yılında Türk Kaplıca Tıbbı ve Balneoloji Derneği Genel Sekreterliği’nden ayrıldı.

 


Türk Kaplıca Tıbbı ve Balneoloji Derneği

1963 yılında Türk Hidroklimatoloji Derneği adıyla bilimsel temelde ve mültidisipliner nitelikli kurulmuştur. Türkiye’nin zengin balneolojik kaynaklarını kaplıca kür tedavilerinde ve sağlıklı yaşam kapsamında bilimsel ve ekonomik olarak etkin bir şekilde değerlendirmek, bu amaçla bilimsel araştırmalar yürütmek ve desteklemek, kaplıca tıbbı ve balneolojinin bir tıp disiplini olarak gelişimi için ulusal ve uluslararası düzeyde çalışmalar yapmak amaçları ile uyumlu faaliyetler göstermiştir.

50 yılı aşkın bir süredir etkinliklerini aralıksız olarak sürdüren Dernek, kaplıca tıbbı ve balneolojinin Türkiye’de bilimsel temelde gelişmesi ve geniş bilim çevrelerince tanınması amacıyla ulusal ve uluslar arası bir dizi kongre ve sempozyumun düzenlenmesini doğrudan gerçekleştirmiş ya da katkı sağlayarak destek olmuştur. Her iki yılda bir Ulusal Kaplıca Tıbbı ve Balneoloji Kongreleri ve ayrıca kaplıca tıbbı ve hekimliğiyle ilgili temel kurslar düzenlemektedir.

Kaplıca tesisleriyle ilgili danışmanlık çalışmaları, Tıbbi Ekoloji ve Hidroklimatoloji uzmanlığı ile ilgili akademik, özlük ve ekonomik haklar üzerine ve tıpta uzmanlık tüzüğü ile ilgili çalışmalar derneğin diğer etkinlikleri arasındadır.

Dernek iletişim adresi
Millet caddesi No:126, 34390 İSTANBUL
Tel: +90 212 533 32 55
Faks: +90 212 5318904
Email: mzkaragulle@tnn.net

PAYLAŞIM
 • Delicious 'ta paylaş
 • StumbleUpon 'da paylaş
 • Digg 'de paylaş
 • Twitter'da paylaş
 • Mixx 'de paylaş
 • Technorati 'de paylaş
 • Facebook 'da paylaş
 • ShareThis 'de paylaş
 • Reddit 'de paylaş
 • Google 'da paylaş
 • LinkedIn 'de paylaş